Sayfa Yükleniyor...

Lütfen Bekleyiniz...
Op. Dr. Muhammet KESKİN
Akut Kulak EnfeksiyonlarıAkut Kulak Enfeksiyonları (Akut Otitis Media)

Çocuklarda aniden ortaya çıkan kulak ağrısıyla ve ateşle kendini gösteren bir hastalıktır. Bütün insanlar altı yaşına kadar en az bir kez orta kulak iltihabına yakalanmaktadır. Küçük çocuklar kendilerini tam olarak ifade edemedikleri için bu hastalıkta ateş yanında bir huzursuzluk ve ağlamalar olur.

Ateş genelde 38 derecenin üzerindedir ve ateş düşürücülere cevap verir. Eğer ateş düşürücüler ile 24 saatte ateşi kontrol altına alamıyorsak antibiyotik tedavisi verilmelidir.

Kulak muayenesinde kırmızı ve bombe bir kulak zarı görülür. Eğer tedavi gecikirse kulak zarında delinme olur ve kulak akıntısı meydana gelir.

Tedavi antibiyoterapi ve yardımcı ilaçlarla yapılır. Ateş ve kulak ağrısı antibiyoterapi başlandıktan 48-72 saat sonra tamamen geçer. Fakat antibiyotiğin en az 7 gün kullanılması gerekmektedir.
Eğer antibiyotik tedavisi erken kesilirse kısa sürede hastalık tekrar nüksedebilmektedir.

Korunma Yolları Nelerdir?

- Çocuğumuzun nezle grip gibi üst solunum yolu hastalıklarından mümkün olduğunca korumalıyız.
- Kreş veya ana okuluna yeni başlayan çocuklara grip aşısı önerilmektedir.
- Çocuğu emzirirken ya da biberonla beslerken dik tutmalıyız. Yatarak besleme kulağa süt ya da mama kaçmasına sebep olur, bu da kulak iltihabına yol açar.
- Sık sık geniz eti iltihabı ve bademcik iltihabı olan çocuklar en kısa zamanda tedavi edilmelidir. Çocukların yanında sigara içilmemelidir.Hit: 3209 Kayıt Tarihi: 28.06.2017