Sayfa Yükleniyor...

Lütfen Bekleyiniz...
Op. Dr. Muhammet KESKİN
Çocuklarda Kepçe KulakKepçe kulak, kulak şeklinin düz olması ve önden bakıldığı zaman kulak kepçesinin belirgin şekilde görülebilmesiyle karakterize bir durumdur.

Genetik özellikler ön plandadır. Yani bir kimsede kepçe kulak varsa mutlaka birinci derece ya da ikinci derece akrabalarda kepçe kulak görülmektedir. Bu sebeple ailesinde ya da kendisinde kepçe kulak bozukluğu olanlar çocuk sahibi olduklarında ilk gün bebeklerinde kepçe kulak olup olmadığına dikkat etmelidirler. İlk 24 saat çok önemlidir. Eğer ilk 24 saatte kepçe kulak saptanmışsa kulaklar arkaya doğru bir tenisçi bandıyla ya da camcı macunuyla yapıştırılırsa kepçe kulak deformitesi düzeltilebilir.

Genelde doğum heyecanı ve ilk gün bebeklerde görülen sorunlar sebebiyle bu dönem geçirilir ve çocuklarımız kepçe kulak olarak karşımıza çıkarılır.

Çocuklarımızda kepçe kulak sorunu varsa bu durum okul öncesi dönemde ya da başka bir deyişle 5 yaşından sonra saptandığı anda otoplasti ameliyatı ile düzeltilmesi gerekmektedir.Hit: 3410 Kayıt Tarihi: 28.06.2017