Sayfa Yükleniyor...

Lütfen Bekleyiniz...
Op. Dr. Muhammet KESKİN
Bademcik, Geniz Eti Ameliyatı Sonrası ÖnerilerBADEMCİK-GENİZ ETİ-KULAK ZARINA TÜP TAKILMASI AMELİYATI SONRASI HASTA BİLGİLENDİRME FORMU

Çocuğunuza veya size Bademcik ( ), Geniz eti ( ), Kulak Zarına Tüp Takılması ( ) ameliyatı uygulandı. Aşağıda belirtilen konular, sizin için ameliyat sonrası ilk birkaç gününüzde yardımcı olmak ve aklınıza gelebilecek sorularınızı cevaplamak amacı ile hazırlanmıştır.


1. DİYET

> Ameliyat sonrası ilk 3 saat hiçbir şey yenilmemeli ve içilmemelidir.
> İlk 3 gün sadece soğuk, yumuşak, sulu ve tanesiz gıdalar yenilebilir. (süt, püre, meyve suyu, yoğurt, muhallebi, makarna, dondurma vs.)
> Sonraki günlerde ılık olmak kaydıyla yavaş yavaş diğer sulu ve yumuşak gıdalara geçilebilir.
> Dondurma ve soğuk içecekler rahatlatır.
> Çocuğunuzun özellikle ilk gün az yemesi sizi üzmesin, ertesi gün iştahı biraz daha artacaktır.
> Genel anestezi altında ameliyat yapılması nedeni ile ameliyat sonrası ilk günün akşamına kadar bulantı kusma olabilir, normaldir.
> Size önerilen bu diyet listesine 2 hafta boyunca uymalısınız.


2. AĞRI

> Bademcik ameliyatı sonrası ağrı ilk birkaç günde fazlaca olur. 5.-10. günler arasında kulağa vuran ağrılar meydana gelir. Şikayetler ameliyat sonrası günler geçtikçe azalırken, 3.-12. günlerde bademcik dokusunun alındığı yeri kaplayan beyazımsı zar yerinden ayrılırken ağrı tekrar artabilir.
> Geniz eti ameliyatı olan hastalarda sıklıkla boyun ağrısı ve kötü ağız kokusu gelişebilir. Bu belirtiler bir hafta içinde kaybolur. Ameliyat sahasının tam olarak düzelmesi genelde birkaç hafta sürmektedir. Ameliyat sahasını kaplayan beyaz örtü sizi ürkütmesin.
> İyileşme döneminde kulaklarda ağrı duyulması en sık rastlanan bulgulardandır. Bu kulak ağrısı, bademcik bölgesinden yansıyan ağrıdır. Kulak enfeksiyonu sonucunda gelişen bir ağrı değildir, endişe etmenize gerek yoktur.


3. İLAÇLAR

> Taburcu olurken doktorunuz size antibiyotik ve ağrı kesici ilaç yazacaktır. Bu ilaçları en az bir hafta süre ile kullanmanız gerekmektedir.
> Doktorunuzca önerilmeyen ilaçları kesinlikle kullanmayınız.(ASPİRİN ve benzerleri)
> Boş mideye ilaç almamaya özen göstermelisiniz. Bu durum bulantı ve kusma şikayetlerinizi artırabilir.


4. İSTİRAHAT

> Çocuğunuzu ameliyat sonrası ilk 3 gün dinlendirmelisiniz. Daha sonrasında zaman geçtikçe yavaş yavaş günlük aktivitelerine izin verebilirsiniz.
> Okul veya işyeri için rapor almanız gerekiyorsa çıkışınız yapılırken bu isteğinizi serviste bulunan KBB sekreterine hatırlatınız.


5. ATEŞ

> Bademcik ve/veya geniz eti ameliyatı sonrası hafif bir ateşin olması beklenilen bir durumdur. Bu ateş, hafif sıvı kaybı ve ağızda oluşan iyileşme süreci devam ettiği içindir. Eğer ateş 38 C derecenin üzerine çıkarsa lütfen bizi arayınız.


6. KOKU

> Bademciklerin alındığı bölgenin iyileşmesi döneminde, çocuğunuzun nefesinde alışık olmadığınız kötü koku olabilir, geçici bir kokudur.
> Çocuğunuzun boğazında fazla miktarda balgam bulunabilir, çocuk yutkunmayı ve bir şeyler yemeyi reddettikçe bu biriken balgam miktarı artar. Bu normal beklenilen bir durumdur, müdahale edilmesi gerekmez. Böyle bir durumda çocuğunuzun daha fazla sıvı alması gerekmektedir.


7. KANAMA

> Kanama, bademcik ve /veya geniz eti ameliyatı sonrası görülebilen bir komplikasyondur.
> Kanamanın en sık olduğu dönemler, ameliyat sonrası ilk birkaç saat ile 4.-8. günler arasıdır.
> Ameliyat sonrası 4.-8. günler arasında bademciklerin alındığı yerde beyaz veya sarımsı bir zar görülmesi normaldir. Kabuk şeklindeki bu yapı, yara iyileştikçe altındaki yapılardan ayrılır ve kaybolur. Bu sıralarda kanamalar olsa da çok azdır ve müdahale gerektirmeden durur. Soğuk veya buzlu su ile gargara yapmanın bu dönemlerde faydası vardır.
> Eğer kanama ciddi ve başladıktan bir süre sonra durmamış ise hemen bizi aramalısınız.


Kulak Zarına Tüp Takılması ameliyatı sonrasında aşağıda belirttiğimiz konulara dikkat ediniz.

> Ameliyat sonrası tüp takılan kulaktan az miktarda kan gelebilir, bu durum kulak zarına yapılan işlemden kaynaklanmaktadır, endişelenmenize gerek yoktur.
> Tüp takılması sonrası ilk kontrolünüz ameliyattan 1 hafta sonra, diğer kontrolleriniz ise üçer aylık aralar ile yapılacaktır.
> Birçok vakada tüpler 4-8 ay içerisinde müdahale gerekmeksizin kulaktan kendiliğinde atılmaktadır. Eğer bir yılın sonunda halen atılmamış ise tüpleri aldırmanızı öneririz. > Bazı çocuklarda tüp takılması sonrası kulaklardan akıntı gelebilir. Bu durum bir enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi, kulaklara kirli su kaçmasından da olabilir. Kulak akıntısı muhtemel bir enfeksiyon belirtisi olsa da sizi fazla endişelendirmemelidir.
> Eğer çocuğunuzda akıntı ile beraber kulakta ağrı da varsa doktorunuza başvurunuz.
> Ameliyat sonrası banyo yaparken kulaklar vazelinli pamukla tıkanmalı, su kaçırmamaya özen göstermelisiniz.


Op. Dr. Muhammet KESKİN Cep Tel: 05063584070
Bu ameliyattan fayda görmenizi ve bundan sonraki yaşamınızın sağlıklı ve huzur dolu geçmesini dileriz.Hit: 2030 Kayıt Tarihi: 27.06.2017