Sayfa Yükleniyor...

Lütfen Bekleyiniz...
Op. Dr. Muhammet KESKİN
Burun Sinüzit Ameliyatı Sonrası ÖnerilerDeğerli hastamız; sizlere daha fazla yardımcı olmak için bu bilgilendirme formu hazırlandı. Ameliyat sonrası oluşabilecek durumlar için aşağıdaki bilgileri okumanız ve uygulamanız önerilir.

Ameliyat sonrası görülebilecek belirtiler:
· Ameliyat sonrasında hafif bir baş ağrısı, burunda tıkanıklık veya hafif bir şişlik, kanlı burun akıntısı görülmesi normaldir.
· Yatışınızın devamı için herhangi bir tıbbi neden gelişmediği takdirde, ameliyattan sonra aynı gün içide hastaneden çıkış işlemleri yapılacaktır.

Ağrı kontrolü:
· Endoskopik sinüs cerrahisi, çok ağrılı bir ameliyat değildir. Genellikle ameliyat sonrası yapılan tedavide verilen ağrı kesiciler ağrı kontrolü için yeterli olmaktadır.
· Hastaneden çıkışınız esnasında tahammül edemediğiniz bir ağrı oluşursa kullanmanız için size ağrı kesici ilaç reçete edilecektir.
· Aspirin ve aspirin benzeri ilaçlar, kanamayı arttırdıkları için, ameliyattan önce ve sonra 3 hafta süre ile kullanılmamalıdır. Ağrınız olması halinde günde 4 adete kadar tok karına Novalgin tablet kullanabilirsiniz.

Burun içi bakımı:
· Ameliyat sonrası burun içerisini günde en az 5 defa size verilen reçetede yazılan laktatlı ringer serum ile yıkamanız gerekmektedir. Burun içini yıkama işlemi; biriken kan pıhtılarını dışarı atmak, iyileşmeyi hızlandırmak ve kabuklanmayı önlemek için gereklidir.
· Bu amaçla eczanelerden farklı ürün isimleri ile temin edebileceğiniz "okyanus suyu" ya da enjektör yardımı ile serumu kullanabilirsiniz.

Burun içi tampon kullanımı:
· Endoskopik sinüs cerrahisi sonrasında günümüzde burun içi tamponları genellikle kullanılmamaktadır. Ancak bazı vakalarda kullanılması gerekebilir. Bu ­durumda ağızda kötü koku, burundan nefes alma zorluğu ve tıkanıklık görülmesi beklenebilir. Tampon 24-48 saat içerisinde çıkartılır.
· Günümüzde bazı hastalarda da, ameliyat sonrası kendi kendine emilebilen materyaller kullanılmaktadır ve bunların alınmasına gerek yoktur.

Aktivite:
· Burun kanamasını tetikleme riskine karşı vücuda yük bindiren hareketlerden (koşma, spor türleri, ağır kaldırma, yüzme gibi) ameliyat sonrası 2 hafta kadar uzak durmaya çalışınız.
· Mümkünse geceleri başınızın bedeninizden daha yukarıda bulunacak şekilde yatınız.
· Yiyecek ve içecek alımında kısıtlama yoktur. Alkol ve sigara genel ve burun sağlığınıza zarar verici etkilere sahiptir, kullanmamaya dikkat ediniz.

İlaç kullanımı:
· Ameliyat sonrası, hastanede size uygulanacak tedavi:
       1. Analjezik ilaç (ağrı için)
       2. Antibiyotik (enfeksiyon riski için)
· Hastaneden çıkışınızda:
       1. Oral antibiyotik (Antibiyotiğinizi size reçete edildiği şekilde, bitene kadar kullanmanız gereklidir. Kullanım sırasında ciddi ishal gelişirse, antibiyotiğinizi kesin ve hekiminize danışın)
       2. Burun içi yıkama için laktatlı ringer solüsyonu
       3. Taburcu olduktan 1 hafta sonra nazal steroid burun spreyi kullanmanız önerilir.

Takip
· İlk kontrolünüz, ameliyat tarihinden yaklaşık 1 hafta sonra olacaktır
· Daha sonraki takipleriniz ise hastalığa ve iyileşme cevabına göre hekiminiz tarafından ayarlanacaktır.
· Düzenli endoskopik kontrollerle iyileşme aşaması ve herhangi bir yapışıklık oluşup oluşmadığı değerlendirilecektir.
· Genellikle burnunuzun tamamen normale dönmesi 2 ay sürmektedir.
· Ameliyattan sonra sigara içmeye devam etmeniz durumunda hastalığın tekrarlama ihtimalinin yüksek olduğunu bilmeniz gereklidir.


Komplikasyonlar:
Eğer; 38 derece ve üzeri ateşiniz olursa, gözde şişme, bulanık görme, çift görme gelişirse, ciddi baş ağrısı, ense sertliği gelişir ya da bilinç durumunda değişim olursa, ciddi ishal gelişirse, durmayan aktif kanama oluşursa 05063584070 no'lu telefondan doktorunuza ulaşabilirsiniz.
Bu ameliyattan fayda görmenizi ve bundan sonraki yaşamınızın sağlıklı ve huzur dolu geçmesini dileriz.Hit: 2641 Kayıt Tarihi: 27.06.2017