Sayfa Yükleniyor...

Lütfen Bekleyiniz...
Op. Dr. Muhammet KESKİN
Burun Estetiği AmeliyatıBurun kişinin hayatında en belirleyici faktörlerden birisidir demek inanın çokta abartılı bir söz değil gerçeğin ta kendisidir. Yüz yüze iletişime geçen iki insan bir birinin gözüne odaklanırlarsa iletişimleri en üst seviyede olur ama eğer yüzdeki organlardan herhangi birisinde anormallik varsa odaklanma oraya yönelir ve mükemmel iletişime geçilemez. Bu anormalliğe en çok sahip olan organda kuşkusuz burundur. Çoğu kimse normal bir buruna sahip olmak ister bu da bütün insanların en doğal hakkıdır.

Hepimiz diğer insanlardan biraz farklı olmak isteriz. Ama bu farklılığın bir anormallik olmasını istemeyiz. Kişiliğimizi belirten bize uygun bir yüz ve yüzümüze uygun organlarımız olsun isteriz. Mesela kimse büyük eğri bir burundan hoşlanmaz, her insanın burnu gibi kendi burnumuzun da orta hatta olmasını, ne büyük ne de küçük olmasını isteriz. Ama ne yazık ki bazı insanlar bu konuda biraz şanssız doğmuş.

Sizde güzel bir burna sahip olabilirsiniz en azından normal bir buruna, nefes almayan ve şekli bozuk bir burunla ömür boyu yaşamak zorunda değilsiniz. Septorinoplasti operasyonu günümüzde en sık yapılan estetik ameliyatıdır sizde bu ameliyat sayesinde güzel ve nefes alan bir buruna kavuşabilirsiniz.

Tamam karar verdiniz burnunuzun yeniden doğmasını istiyorsunuz peki ne yapmalısınız. Öncelikle bir uzmana başvurup gerçekten bu değişikliğin gerekli olup olmadığını onunla tartışmalısınız ve ondan sonra kararınızı kesinleştirip araştırmaya başlamalısınız. Bu noktada şu önemli soru karşımıza çıkacaktır.

Burnumu kime emanet etmeliyim?

Ta kadim zamanlardan günümüze burnu güzelleştirmeye ve hava yolunu açmaya çalışan çok sayıda hekim olmuş, bir zamanlar sadece estetik cerrahların uğraş alanı olarak görülmüş ama en sonunda bu işin en iyi uygulayıcısının burnun dışı gibi içini de iyi bilen kulak burun boğaz hekimleri tarafından layıkıyla yapılabileceği anlaşılmıştır.

Hangi yaşlarda bu operasyon yapılabilir?

Bayanlarda 16 – 17 yaşlar erkeklerde 17 – 18 yaşlardan başlanarak her yaşta bu operasyon güvenle yapılabilir.

Ameliyattan önce neler dikkat etmemiz gerekir?

Ameliyattan bir hafta öncesinde aspirin türü kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalı, grip sinüzit gibi üst solunum yolu hastalıklarımız varsa tedavi edilmelidir.

Ameliyat sırasında ağrı hissedecek miyim?

Ameliyat genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Siz ameliyat sırasında uykuda olduğunuz için herhangi bir ağrı söz konusu değildir. Bu noktada genel anestezi riskli değil mi diye bir soru geliyor. Tabi ki her ameliyatın her anestezinin bir riski vardır ama günümüzde her hastanede bir anestezi uzmanı bulunuyor ve son derece modern anestezi aletleriyle bu işlem yapılmaktadır bu sebeple günümüzde genel anestezinin riski en alt düzeye inmiştir.

Ameliyat ne kadar sürer?

Burundan buruna değişmekle birlikte 90 ile 150 dakika arasında değişen sürelerde operasyon tamamlanmaktadır.

Ameliyat sonrasında tampon konuyor mu?

Günümüzde klasik manada bez tamponlar yerine burnun şeklini alan çıkartırken acı vermeyen ve burnun içindeyken nefes almamıza olanak sağlayan doyle nazal splint konmaktadır. Burun dışına eğer kemiğe müdahale edilmişse termal splint konmaktadır. Termal splint ısıyla şekil alabilen plastik malzemedir ve herhangi bir ağrı hissi oluşturmamaktadır.

Ameliyat sonrası neler yapılmalıdır?

1. Burnunuz üzerindeki alçı 10-14 gün arasında kalacaktır. Islanmaması gerekmektedir. Aşırı sıcak ya da buharlı yerlerde bulunmanız terleme ile bu alçının gevşemesine ya da çıkmasına neden olabilir.
2.İlk 24-36 saatte gözleriniz üzerine aralıklı olarak soğuk tatbiki (saat başı 5-10 dakika) yapılmalıdır.
3. Ameliyat sonrası 5 gün fiziksel aktiviteden mümkün olduğunca uzak durulmalı ve başınız yüksekte olacak şekilde istirahat etmelisiniz.
4. Bir hafta boyunca aşırı yüz mimikleri ve gülmekten kaçınınız.
5. Açık teknik ameliyat yapılmış ise burun ucundaki dikişleriniz 5-7 günde doktorunuz tarafından alınacaktır.
6. Burun ameliyatınızdan sonra göz altlarınızda ve yüzünüzde şişme olabilir. Bu şişlikler ve renk değişiklikleri 1-2 hafta içinde tamamen geçecektir.
7.Burnunuz açıldıktan sonra burun cildinizi nazik bir şekilde sıvı sabun veya özel losyonlarla temizleyebilirsiniz. Bandaj alındıktan sonra makyaj yapabilirsiniz.
8. Ameliyatı takip eden üç hafta boyunca burna darbe riskini artıran boğazlı kazak veya dar boyunlu giysiler giymemeniz uygun olur.
9. Üç hafta süreyle burnunuza sert bir şekilde dokunmamanız, ilk 6 hafta burna darbe gelme ihtimali olan aktivitelerden kaçınmanız gerekir.
10. 6 Hafta boyunca gözlük kullanmamanız daha sonraki dönemde hafif çerçeveli gözlükler kullanmanız önerilir.
11. Operasyonu takip eden 6 ay boyunca burun cildinizin güneş ışığından korunarak yanmasını engellemeniz gerekir.
12. Aşırı sıcak burnunuzda şişmeye neden olacağından bu tür ortamlarda bulunamamanız önerilir.
13.Doktorunuzun verdiği ilaçlar dışında ilaç alınmamalıdır.


Pahalı bir operasyon mudur?

Hem estetik hem de burun içi eğrilikleri aynı seansta ve aynı cerrah tarafından yapıldığı için nispeten çok pahalı olmayan bir operasyondur fiyat bilgisini doktorunuzdan yüz yüze görüşme sonrası öğrenebilirsiniz.Hit: 6674 Kayıt Tarihi: 27.06.2017