Sayfa Yükleniyor...

Lütfen Bekleyiniz...
Op. Dr. Muhammet KESKİN
Burun Kanamaları (Epistaksis)Burun kanaması çoğumuzun başına gelmiş tatsız bir olaydır. Genellikle kısa sürede durur ancak bazen uzun süreli çok şiddetli kanamalarda olabilir. Burada burun kanamasıyla ilgili bir çok bilgi vermektense kanama anında neler yapılabilir, ne zaman doktora başvurmalıyız ve korunmak için neler yapmalıyız gibi sorulara yanıtlar vermeye çalışacağım.

Burnumuz kanamaya başlayınca ilk olarak yapacağımız şey sakin olmak ve bir şeyler yapabilme yeteneğine sahip olduğunuz bilincinde olmaktır. Çünkü burun kanamalarının %99'u kendiliğinden ya da basit müdahalelerle durdurabileceğimiz kanamalardır. Kanamayı fark eder etmez hemen lavabonun başına gidin yada bir yere oturun elinize bir kap alın hafifçe başınızı öne doğru eğin ve burnunuzun her iki deliğini aşağıda resimlerde görüldüğü gibi sıkıştırın bu halde 10 dakika bekleyin, sakın kanama durmuş mu durmamış mı diye kontrol etmeyin.

 

Kendi Kendine Burun Kanaması Kontrolü
 
Başkası Tarafından Burun Kanaması Kontrolü

 

10 dakika sonra kanama eğer durmuşsa bir saat kadar burnunuzu temizlemeyin yok eğer kanama halen devam ediyorsa burnunuzun üzerine buz koyun. Bunun en pratik yolu buz aküsü yada buzluktaki buz kalıplarında dondurulmuş buzun buzdolabı poşetine dökülmesiyle elde edilen paketle olabilir. Yarım saat boyunca buz tatbikine devam edin bu arada diğer elinizle resimlerdeki gibi burnunuzun ucunu sıkıştırmaya devam edin. Burun kanamanız halen devam ediyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurun ya da 112 acil sağlık yardımını arayarak yardım isteyin.Hit: 2934 Kayıt Tarihi: 27.06.2017