Sayfa Yükleniyor...

Lütfen Bekleyiniz...
Op. Dr. Muhammet KESKİN
Endoskopik Sinüzit Ameliyatları ile İlgili Önemli Hatırlatmalar· Ameliyat öncesi size söylenen saatten itibaren su dahil olmak üzere hiçbir şey yiyip içmemelisiniz. Aksi halde hayati sonuçlar ortaya çıkabilir. Eğer unutarak su dahil olmak üzere bir şeyler yediyseniz veya içtiyseniz mutlaka bildiriniz.

· Ameliyat sonrası size önerilen ilaçları önerilen süre, sıklık ve dozda kullanmanız önemlidir. Size önerilen ilaçlar tedavinizin tamamlanmasına ve ameliyat sonrası dönemi daha kolay atlatmanıza yardımcı olacaktır. Hekim önerisi dışında ilaç kullanmayınız.

· Kontrol randevularınıza aksatmadan gelmeniz ameliyatınız başarılı olmas ve sağlığınıza kavuşmanız için gereklidir. Bu kontrollerde ameliyatınızla ilgili her şeyin yolunda gidip gitmediği gözlenir, ilaçlarınız düzenlenir, gerekirse pansuman ve yara yerlerinin bakımı yapılır.

· Ameliyat sonrası dönemde seyahat, fizik aktivite ve spor gibi konularda doktorunuzun önerilerine uyunuz.

· Ameliyat sonrası dönemde istirahat veya rapor önerilmişse iyileşmenizin istenen şekilde olması için istirahat önerisine uymanızda yarar vardır.

· Doktorunuz ameliyat sonrası için diyet ya da beslenme önerilerinde bulunmuşsa mutlaka uyunuz. Aksi halde ameliyatla ilgili ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

· Ameliyat sonrasında doktorunuzun belirlediği sürede alkol ve tütün mamullerini kullanmanız sakıncalıdır.

· Ameliyat sonrası dönemde aksi söylenmedikçe veya sıvı tüketiminin kısıtlanmasını gerektiren bir hastalığınız yoksa bol su tüketmenizde yarar vardır.

· Taburcu olduktan sonra yeni başlayan ateş, öksürük ve balgam, beslenme güçlüğü, aşırı halsizlik, bilinç bulanıklığı, cilt döküntüleri ve allerji, aşırı ishal, şiddetli baş dönmesi gibi şikayetlerin başlaması durumunda hemen doktorunuzu arayınz ya da hastaneye başvurunuz.

· Ameliyatınızla ilgili bu bölümde yazılı olan öneriler ve dikkat edilecek konular genel bilgilerdir. Eğer varsa esas olarak ameliyat sürecinde bire bir görüşmenizde doktorunuzun size özel olarak belirttiği noktaları dikkate almalısınız.Hit: 2056 Kayıt Tarihi: 28.06.2017