Sayfa Yükleniyor...

Lütfen Bekleyiniz...
Op. Dr. Muhammet KESKİN
İple Kepçe Kulak DüzeltilmesiKişiler arası iletişimde kulakların etkisi küçümsenemeyecek kadar büyüktür. Normal bir kulak dikkat çekmeyen bir kulaktır. Kişiler diğer kişilerin kulaklarının büyük mü küçük mü, eşit büyüklükte mi, değil mi ona bakmazlar. Fakat kepçe kulak denilen kulak kepçesinin öne doğru bakması diger insanların dikkatini çeker. Bu farklılık çocukluk çağında daha belirgindir.

Bu sebeple kepçe kulak deformitesi çocukların büyük sosyal ortamlara girmeden önce mesela anaokuluna başlamadan önce düzeltilmesi gerekir veya fırsat bulunan her an düzeltilmelidir.

Günümüzde uygulanan yeni teknikler sayesinde sanılanın aksine çok kolay bir operasyonla düzeltilebilmektedir. Uygun vakalarda ipli otoplasti adı verilen teknikle kepçe kulak deformitesi 15 dakika gibi kısa bir sürede düzeltilebilmektedir. Operasyonda sonra iş gücü kaybı fazla olmamakta ve sargı yapılmamaktadır.

Kepçe kulak onarımı hangi yaşlarda yapılmaktadır?

Kepçe kulak onarımı 5 yaşından 50 yaşına kadar her yaştaki insanda güvenle yapılabilir.

Çok pahalı bir ameliyat mıdır?

Kolay ve hızlı bir operasyon olduğu için sanıldığı kadar pahalı bir yöntem değildir. Fiyat bilgisini doktorunuzla olan görüşmenizde alabilirsiniz.

Operasyondan sonra hastanede yatmak gerekir mi?

Operasyondan sonra 2 saatlik bir dinlendirmeden sonra hasta taburcu edilmektedir.

Operasyonun komplikasyonları nelerdir?

Çok az vakada iki üç gün içinde kaybolan morarmalar ve ağrılar olabilir, kulak eski haline gelebilir tekrar düzeltilebilir.Hit: 4177 Kayıt Tarihi: 28.06.2017