Sayfa Yükleniyor...

Lütfen Bekleyiniz...
Op. Dr. Muhammet KESKİN
Kulak Hastalığı Olanlarda Uçak YolculuğuUçağa binenler bilir uçağın kalkışı ve inişi esnasında kulaklarımızda bir basınç hissi oluşur. Bunun sebebi östaki tüpünün (östaki tüpü orta kulaktan boğaza giden ve orta kulağı havalandıran borudur) ani basınç değişikliğine uyum sağlayamamasından kaynaklanmaktadır. Normalde bu uyum sağlayamama büyük sorun oluşturmaz ve belli bir süre sonra orta kulaktaki basınç normale döner. Ancak bazı insanlarda östaki tüpü tam olarak görev yapamamaktadır, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren yada orta kulakta sorunu olan hastalarda uçak yolculuğu sonucu orta kulakta sıvı toplanması oluşur ve hastada işitme kaybı meydana gelir. Bu sebeple üst solunum yolu enfeksiyonu geçirilmekte olduğu durumlarda eğer çok gerekli değilse uçak yolculuğu ertelenmeli eğer yapılacaksa da kalkış ve iniş esnasında sakız çiğnenmesi yada yutkunulması faydalı olacaktır.

Uçak yolculuğundan sonra 3-5 saat içinde geçmeyen kulak tıkanıklığı, kulakta işitme kaybı yada baş dönmeleri oluşursa bir kulak burun boğaz doktoruna muayene olunmasında fayda vardır. Biz bu durumda hastanın orta kulağında sıvı saptamış isek östaki tüpünü açmaya yönelik medikal tedavi veriyor ve valsalva manevrası dediğimiz orta kulağa hava vermeyi öneriyoruz. Çok nadir olarak uçak yolculuğu esnasında kulak zarında delik oluşabilir bu durumda kulak zarındaki delik kapanıncaya kadar kulak sudan korunmalıdır ve zar kapanıncaya kadar bir kulak burun boğaz doktorunun takibi altında olmalıdır.

Kulak zarı tamiri yapılan hastalarda 6 hafta süreyle uçak yolculuğu yapılmaması faydalı olacaktır.Hit: 5061 Kayıt Tarihi: 28.06.2017